On Eastern European performance art and why it did not make it into art history (so far)

Review on Bryzgel, A., 2017, Performance art in Eastern Europe since 1960. Manchester: Manchester University Press.

Authors

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-4801.2022.2.10

Keywords:

Eastern Europe, horizontal art history, performance art, institutionalisation, Amy Bryzgel

Abstract

Зазвичай, читаючи книжку з історії мистецтва, що мала би географічно охоплювати весь світ, ми стикаємося із серйозною повторюваною проблемою: з якоїсь причини ‘світ’ представлений тільки Західною Європою та Північною Америкою. Звичайно, мистецтво Азії чи Африки може періодично з’являтися на  сторінках, проте його завжди вважають за ‘інше’ й оцінюють його історичну, естетичну чи яку би то не було цінність, спираючись лиш або на Західні стандарти, або ж на вплив, що мав витвір мистецтва, коли його презентували західній публіці. Тим часом Східна Європа здебільшого повністю ігнорується. Для західних дослідників цей регіон занадто європейський, аби бути ‘Іншим’, але недостатньо європейський, аби бути включеним до канону. 

У цій статті я знайомлю читача з книжкою професорки Північно-Західного університету Емі Бризґель “Мистецтво перформансу в Східній Європі з 1960 року ”, написаною із усвідомленням вищеописаної проблеми, де авторка намагається дослідити перформанс у регіоні із незалежної від Заходу, але не ізольованої від нього перспективи, імовірно виступаючи першопроходицею в даному прагненні. Окрім того я аналізую деякі, імовірно, найважливіші із висновків Бризґель стосовно розвитку та форм перформансу у Східній Європі, а також методологію авторки та деякі думки про природу мистецтва перформансу. 

Дана праця, проте, не спромоглася уникнути нерівноцінного ставлення до країн, які вона географічно охоплює. Безумовно, Бризґель надзвичайно цікавить динамічність югослвського перформансу, що частково стала результатом інституалізації частково – відносно послабленого авторитарного режиму у 1970-х роках на батьківщині Марини Абрамович. Але український перформанс і культура загалом вкриті пеленою невизначеності в даній книжці. Саме тому я намагаюся зрозуміти причини цього нерівноправ’я реперезентації, а також віддати належне українському перформанс-арту, дослідивши те, від чого книжка Емі Бризґель тільки виграла би – контекст країни, де зустрічаються Схід і Захід. 

 

 

Downloads

Published

2023-02-05

How to Cite

Sydorenko, E. (2023). On Eastern European performance art and why it did not make it into art history (so far) : Review on Bryzgel, A., 2017, Performance art in Eastern Europe since 1960. Manchester: Manchester University Press. TEXT AND IMAGE: ESSENTIAL PROBLEMS IN ART HISTORY, 2(14), 94–99. https://doi.org/10.17721/2519-4801.2022.2.10

Issue

Section

Reviews